Publicerad:
Räcket på Smögenbron byts ut
Nu plockas räcket ner för att ersättas av en annan variant med galler som är CE-märkt och uppfyller gällande krav. En provsektion sätts upp för att säkerställa att konstruktionen inte ger upphov till störande ljud.
Arbetet startar 10 jan 07.00 och pågår helgen ut i 12-timmarspass, ej under nattetid. Arbetet genomförs under helgen för att inte störa framdriften i pågående arbete på bron.
Under demonteringsarbetet styrs trafiken med hjälp av flaggvakter.
Efter beställning kan det nya räcket monteras tidigast i början på februari. Under tiden kommer ett tillfälligt skyddsräcke att vara monterat för att garantera säkerheten.
Även om det är positivt om ljudproblematiken försvinner, tittar vi fortsatt på alla möjliga alternativ för att på sikt kunna få ett mer estetisk tilltalande räcke också, säger David Fransson, tillförordnad samhällsbyggnadschef.
Här kan du läsa mer och hålla dig uppdaterad: www.trafikverket.se/smogenbron Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Dela detta innehåll
SERVICECENTER