Sotenäs kommunvapen, länk till startsida

Meny

Kommundirektör och kommundirektörens ledningsgrupp

Fyll i en bildbeskrivningstext

Maria Vikingsson, kommundirektör i Sotenäs kommun

Kommundirektören i Sotenäs kommun heter Maria Vikingsson och är kommunens högsta tjänsteperson.

Sotenäs kommun styrs av förtroendevalda politiker via kommunfullmäktige och olika nämnder. Kommunfullmäktige utser ett kommunalråd som representerar den politiska majoriteten och ett oppositionsråd som representerar den politiska oppositionen.


Kommundirektör

Förvaltningarna består av tjänstepersoner, som inte är politiskt tillsatta, och som har som uppgift att utföra det arbete som nämnderna beslutar om.


Kommundirektören är kommunens högsta tjänsteperson och ansvarar för att planera, leda och samordna den kommunala verksamheten. Till sin hjälp har kommundirektören en ledningsgrupp som består av förvaltningschefer och avdelningschefer.


I Sotenäs kommun är kommundirektören också förvaltningschef för kommunstyrelseförvaltningen.


Kommundirektörens ledningsgrupp består av följande personer:

Fyll i en bildbeskrivningstext

Maria Vikingsson, kommundirektör

Telefon: 0523- 66 45 16

Mejl: maria.vikingsson@sotenas.se

Fyll i en bildbeskrivningstext

Erika Hassellöv, personalchef

Telefon: 0523- 66 45 76

Mejl: erika.hassellov@sotenas.se

Fyll i en bildbeskrivningstext

Ulrika Gellerstedt, ekonomichef

Telefon: 0523-66 45 63

Mejl: ulrika.gellerstedt@sotenas.se

Fyll i en bildbeskrivningstext

Per Svensson, avdelningschef näringsliv och utveckling

Telefon: 0523-66 46 42

Mejl: per.svensson@sotenas.se

Fyll i en bildbeskrivningstext

Peter Bergman, räddningschef

Telefon: 0523-66 45 29

Mejl: peter.bergman@sotenas.se

Fyll i en bildbeskrivningstext

Anna-Lena Höglund, administrativ chef

Telefon: 0523-66 45 19

Mejl: anna-lena.hoglund@sotenas.se

Fyll i en bildbeskrivningstext

Eveline Savik, samhällsbyggnadschef

Telefon: 0523-66 43 83

Mejl: eveline.savik@sotenas.se

Fyll i en bildbeskrivningstext

Ulf Blomquist, utbildningsförvaltningens chef

Telefon: 0523-66 46 86

Mejl: ulf.blomquist@sotenas.se

Fyll i en bildbeskrivningstext

Lisbeth Olsson, omsorgsförvaltningens chef

Telefon: 0523-66 45 54

Mejl: lisbeth.olsson@sotenas.se

Publicerad:

Senast ändrad:

 

Dela detta innehåll

Jenny Borg

Kommunikatör

 

jenny.borg@sotenas.se

0523 - 66 46 65

Sotenäs kommun

Besöksadress

Parkgatan 46

456 80 Kungshamn

 

Hitta hit

 

Organisationsnummer:

212000-1322

Kontakta kommunen

Telefon: 0523-66 40 00

Skicka e-post

 

Besökstid

Måndag - torsdag

08:00 - 16:30

 

Fredag

08:00 - 15:00

 

Press och informationsmaterial